Ogród

Układanie kostki brukowej

UKŁADANIE POLBRUKU TO SPOSÓB NA TRWAŁY I ŁATWY W UTRZYMANIU PODJAZD.

Mnogość kształtów oraz barw w zakresie kostki brukowej pozwala nam tworzyć wyjątkowe utwardzenia terenu – niezwykle stylowe, eleganckie i niebanalne zestawienia, które doskonale sprawdzą się niemal w każdym miejscu. Niewątpliwą zaletą tego typu rozwiązań jest łatwość konserwacji, stosunkowo niewielka cena czy łatwość odbudowy ułożonej wcześniej nawierzchni.
Nasi specjaliści zajmują się projektowaniem oraz montażem nawierzchni z kostki brukowej, idealnej na potrzeby ruchu pieszego oraz samochodowego. Standardowe zestawienia tworzone są z kostki brukowej o grubości 4, 6, 8 bądź 10 cm – zależnie od potrzeb Klienta. Grubość materiału dobierana jest do obciążenia jakie dana powierzchnia wykonana z kostki brukowej musi przenosić obciążenia. Dla ruchu pieszego wystarczającą grubością materiału będzie 4cm natomiast ruch samochodów wymaga już conajmniej 6cm grubości. Im większe obciążenie nawierzchni i większy format układanej kostki lub płyt betonowych tym większa powinna być ich grubość.

1. Pierwszym krokiem w zakresie tworzenia nawierzchni z kostki brukowej jest… plan. Przed pracami bezpośrednio montażowymi nasi specjaliści tworzą plan całego przedsięwzięcia. Wbrew pozorom nie odnosi się on jedynie do układu kostki, ale również wszelkiego rodzaju prac dodatkowych które warto wykonać przed ułożeniem kostki. Istotnym elementem którego nie można pominąć na tym etapie jest zagospadorowanie wody deszczowej z dachu, instalacja elektryczna w ogrodzie czy system automatycznego nawadniania.
2. Teren który zostanie przykryty kostką brukową musi posiadać odpowiednią nośność dlatego na początku prac związanych z układaniem polbruku niezbędne jest korytowanie i najczęściej wywóz pozyskanego w ten sposób urobku. Jest to szczególnie ważny etap jeżeli inwestycja jest realizowana w okolicy naszej firmy ponieważ grunty w takich miejscowościach jak: Nadarzyn, Rusiec, Stara Wieś i ogólnie na terenie powiatów Pruszków, Grodzisk Mazowiecki, Piaseczno należą w dużej mierze do gruntów wysadzinowych.
3. Dopiero, gdy te prace zostaną wykonane, na terenie, na którym w przyszłości „stanie” nawierzchnia brukowa zostanie wykonana podbudowa stabilizująca grunt wraz z warstwą podkładową.
4. Kolejnym etapem jest wytyczenie powierzchni oraz osadzenie obrzeży, krawężników czy ten ekobordów wyznaczających granice utwardzonego terenu.
5. Na tym etapie można w końcu przystąpić do układania kostki brukowej. Nasze ekipy preferują wykonanie ostatniej warstwy podbudowy na którą układana jest już kostka brukowa ze stabilizacji cementowo piaskowej o nośności 5mpa. Jest to rozwiązanie które zapewnia największą trwałość wykonanej nawierzchni a dodatkowo sprawia, że jest ona rownież odporna na działanie np. mrówek które sam piasek potrafia skutecznie usuwać spod polbruku.
6. Ostatnim etapem jest zawibrowanie powierzchni i fugowanie. Do fugowania używamy różnych materiałów. Najsześciej fugowanie kostki wykonywane jest przy pomocy piasku płukanego 0-2mm lub piasku kwarcowego. W przpadku tarasów wykonywanych z kostki brukowej lub z tarasów z płyt betonowych stosuje się piasek polimerowy lub fugę żywiczną.


Uwaga! Naszym Klientom oferujemy:
- 3-5 lat gwarancji na kostkę brukową;
- 2 lata gwarancji na usługi świadczone przez naszą firmę.

Kostka brukowa Libet Akropol muszelkowy, Libet picolla kasztanowySchody z kostki brukowej Libet Merano torfowy brąz, Libet Kravento Alto kasztanowyKostka brukowa Libet Akropol kasztanowy, Libet picolla kasztanowy i pastelloPłyty tarasowe Libet Maxima popielaty, Libet VIA Trio popielaty, palisada Libet split neroKostka brukowa Vestone Wenecja marengo, Polbruk Treo antracytPłyty tarasowe Vestone Desio Marengo, Polbruk Treo antracytKostka brukowa Libet kasztanowy, palisada Libet split kasztanowyKostka brukowa Vestone Wenecja Marengo